Witam Wszystkich! Nazywam się Joanna Bernat, a ten blog jest czymś w rodzaju mojej wirtualnej szuflady. Trafiają tu napisane przeze mnie wiersze, bajki, piosenki dla dzieci, opowiadania, własnoręcznie wykonane zabawki. Zapraszam!
Blog > Komentarze do wpisu
Jak powstaje książka?
Tekst edukacyjny z serii "Opowiedz mi, mamo!", przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
book

W pracowni pisarza.

Pisarz to człowiek, który pisze książki. Mówi się też o nim - autor książki. Aby książka mogła powstać, najpierw w głowie autora musi się zrodzić ciekawy pomysł na nią. Autor wymyśla bohaterów i przygody, które będą oni przeżywać. Potem musi napisać cały tekst.

maszyna do pisania

Dawniej pisało się książki odręcznie, na kartkach papieru. Najpierw pisano przy pomocy gęsich piór i atramentu. Potem wymyślono specjalne maszyny do pisania. Jednak nawet wtedy  pisanie było niewygodne i trwało bardzo długo, bo gdy człowiek zrobił jakiś błąd, trzeba było przepisywać całą kartkę od nowa. Dziś pisze się książki na komputerze. Tak jest znacznie szybciej i wygodniej, bo poprawki można nanosić w każdej chwili bez przepisywania całego tekstu.


Gdy autor skończy pisać tekst książki, zaczyna szukać wydawcy. Wydawaniem książek zajmują się wydawnictwa. Wydawnictwo, to takie miejsce, w którym przygotowuje się książki do druku. Jeśli któreś z wydawnictw zechce wydać książkę napisaną przez autora, zaczyna się powolny i żmudny proces przygotowań.

W pracowni ilustratora.

paletaKsiążeczki dla dzieci składają się nie tylko z tekstu, ale też z pięknych, kolorowych ilustracji.
Te ilustracje tworzą ilustratorzy.  Ilustrator to artysta plastyk, który zawodowo zajmuje się tworzeniem ilustracji do książek.
Zanim ilustrator zacznie malować ilustracje, musi najpierw bardzo dokładnie przeczytać tekst książki. Następnie wyobraża sobie i maluje wymyślonych przez autora bohaterów. Ilustracje muszą być zgodne z tekstem i pokazywać dokładnie to, o czym autor pisze w swojej książce.
Gdy ilustrator zakończy pracę, gotowe ilustracje skanuje się na skanerze przetwarzając je na obraz cyfrowy, czyli inaczej mówiąc - przerabia się je tak, by można je było zobaczyć na monitorze komputera.

 

ilustrator


W wydawnictwie.

W wydawnictwie przygotowuje się projekt książki. W dzisiejszych czasach projekt ten robi się w komputerze. Trzeba odpowiednio ułożyć tekst na stronach, połączyć go z właściwymi ilustracjami, ale także wybrać wielkość, kształt i kolor liter. Trzeba też zaprojektować okładkę książki.
Gdy projekt jest gotowy, należy jeszcze zrobić korektę tekstu, czyli inaczej mówiąc - sprawdzić, czy wszystkie słowa i zdania w książce zostały dobrze, poprawnie napisane. Tekst w książce nie powinien zawierać błędów.

 

wydawnictwo

 

Po zrobieniu korekty, gotowy projekt książki wysyła się do autora, by mógł go zobaczyć i zaakceptować. Nazywa się to autoryzacją. Jeśli autor stwierdzi, że taki projekt mu się podoba, i że nie trzeba już niczego w nim zmieniać, rozpoczyna się następny etap w przygotowaniu książki.

W drukarni.

Przygotowana w wydawnictwie książka trafia do drukarni. Tam, stworzony w wydawnictwie projekt przenosi się na papier.

 

maszyna drukarska

 

Zwykle na wielkich arkuszach drukuje się wiele stron książki na raz. Potem odpowiednio składa się te arkusze, a następnie przycina je tak, by wszystkie strony książki były równej wielkości. Kartki zszywa się razem lub przykleja do okładki specjalnym klejem.
Drukarz może drukować książki na wielu różnych rodzajach papieru. Jedne kartki są grube, a inne mogą być bardzo cienkie. Papier może być gładki lub chropowaty. Może też być biały lub kolorowy. Książka może mieć miękką i cienką lub twardą i sztywną okładkę.
Książeczki dla małych dzieci drukuje się często na tekturze i laminuje (czyli pokrywa z wierzchu specjalną folią) by kartki były sztywne, wytrzymałe i odporne na wilgoć.

W księgarni.


księgarnia

 

Wydrukowane w drukarni książki trafiają do księgarni. Księgarnie, to takie specjalne sklepy, w których można kupić wiele różnych książek. Są tam i książeczki dla dzieci, i dla dorosłych, albumy, atlasy, komiksy i podręczniki szkolne. Każdy może znaleźć w księgarni coś dla siebie.
W dzisiejszych czasach możemy również kupować książki nie wychodząc z domu, pojawiły się bowiem księgarnie wysyłkowe. Za ich pośrednictwem kupuje się książki przez internet.

 

dzieci
czwartek, 17 września 2009, joannbernat

Polecane wpisy

  • Majowe słonko

    (Wiersz) Słonko wstało, przetarło oczy,Jak w zwierciadle przejrzało się w stawie.Zaraz warkocz rozpuści z promieni złotych, by osuszyć krople rosy na trawie. Na

  • Zapracowany Listopad

    (Wiersz dla przedszkolaków) Pracował Listopad w końcu listopadaWiał wiatr lodowaty, deszcz rzęsisty padał.Gdy skończył,usiadł na chwilęna ławce pod klonemi myśl

  • Skąd się bierze chleb?

    Tekst edukacyjny z serii "Opowiedz mi, mamo!", przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W sklepie. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele różnych rod

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: